Opis ważniejszych wydarzeń w sezonie żeglarskim 2022

Tegoroczny sezon żeglarski członkowie Klubu rozpoczęli 30 kwietnia , maj i czerwiec to  były miesiącem przeznaczonym na treningi ,oraz starty w regatach regionalnych z cyklu „Pucharu Kaszub”.

Najważniejsze regaty odbyły się w Rewie nad Zatoką Pucką w dniach 17.06- 19.06.2022  były to Żeglarskie Mistrzostwa Polski w klasie VAURIEN.

Klub w tej konkurencji wystawił cztery załogi. Nasi zawodnicy spisali się bardzo dobrze zdobywając mistrzostwo i wicemistrzostwo Polski.

Kolejne bardzo ważne regaty odbyły się w Słowacji na przepięknym górskim jeziorze Liptovska Mara,  jezioro to jest akwenem na którym za dwa lata będą rozgrywane Żeglarskie Mistrzostwa Świata w klasie VAURIEN.

Do Słowacji zostały wydelegowane trzy załogi reprezentujące UKS WIKING i tym samym Gminę Sierakowice. Program wyjazdu przewidywał start naszych zawodników w dwóch imprezach.

W dniach 06-07 sierpnia odbyły się „REGATA FATRANU II”  były to regaty międzynarodowe, startowali w nich Czesi, Polacy i Słowacy. Nasi juniorzy, załoga w składzie Michał Damps i Jakub Bojanowski wygrała te regaty zajmując w klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce.

W następnym tygodniu w dniach 13-14 sierpnia zostały rozegrane regaty również międzynarodowe „O Puchar Burmistrza Miasta Liptovsky Mikulas” .  Nasi najlepsi tym razem musieli zadowolić się drugim miejscem, minimalnie ulegli bardzo dobrej załodze z Czech. Uogólniając nasza reprezentacja zaprezentowała się bardzo dobrze, a na tle międzynarodowej konkurencji stale podnosi swój poziom sportowy.

Poza tym Klub w okresie wakacyjnym na naszej przystani w Kamienicy Królewskiej zorganizował dwa obozy. Pierwszy szkoleniowo – rekreacyjny dla dzieci i młodzieży w terminie od 27 czerwca do 9 lipca, Drugi obóz był obozem szkoleniowym, który kończył się egzaminem na stopień „Żeglarza” i równolegle na stopień „Sternika motorowodnego”.

Z naszego Klubu 7 członków uczestniczyło w tym szkoleniu i pomyślnie zaliczyło obydwa egzaminy końcowe.

Sezon żeglarski jeszcze się nie zakończył, ale już teraz możemy go zaliczyć do udanych, przed naszymi zawodnikami jeszcze kilka startów w regatach cyklu „Puchar Kaszub”.

 

Lechosław Borkowski.

Kamienica Królewska  7 wrzesień 2022

wyjazd na regaty do Słowacji